Dlaczego warto zdecydować się na rekonstrukcje piersi po mastektomii?

Rak piersi to dla wielu kobiet podwójne cierpienie. Po pierwsze ból z powodu ciężkiej choroby, a po drugie z konieczności utraty piersi, które są dla wielu kobiet wyznacznikiem kobiecości. Dlatego tak istotne jest to aby każda z pacjentek miała świadomość, że istnieje możliwość rekonstrukcji piersi, które może być wykonane w prywatnych klinikach lub na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niestety ale zachorowalność w krajach wysokorozwiniętych staje się coraz większa, obecnie w Polsce aż co 14 kobieta  zostaje dotknięta rakiem piersi. Naprzeciw zachorowalności wychodzi ciągły rozwój medycyny, dzięki temu coraz częściej udaje się zmniejszyć umieralność kobiet przed 49 rokiem życia.

Co ciekawe rekonstrukcja piersi po mastektomii może nastąpić w trakcie zabiegu usuwania piersi, ale także w późniejszym czasie. Wszystko zależy od chęci i woli pacjentki. Zdarza się, że pacjentka nigdy nie zdecyduje się na zabieg i wybierze inne sposoby na poprawę psychiczną oraz wyglądu biustu. Błędnie kierują się krążącą opinią, która mówi, że rekonstrukcja piersi ma wpływ na kolejne wystąpienie nowotworu. Warto od razu zdać sobie sprawę, że nie występuje żadna zależność między tymi dwoma zabiegami.

Jedyną grupą, której nie zaleca się rekonstrukcji piersi są pacjentki, które po przebytej chorobie są w ciężkim stanie. Dodatkowo przeciwskazaniem może to być rozsiew nowotworu, niekontrolowana cukrzyca, choroby serca i nerek.

Jakie są zalety rekonstrukcji jednoczasowej oraz opóźnionej?

W przypadku rekonstrukcji jednoczasowej, pacjentka nie doświadcza niedogodności związanych z brakiem piersi. Biust rekonstruowany jest w tym samym czasie co mastektomia. W przypadku rekonstrukcji opóźnionej istotną zaletą jest to, że pacjentka może przejść rekonwalescencje po przebytej chorobie i dopiero po dojściu do odpowiedniego stanu zdrowia zdecydować się na zabieg rekonstrukcji. Dzięki temu może zdecydować się na odpowiednią metodę i miejsce wykonywania operacji.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.